Daha önce çalıştığım ajanslarda yaptığım işlerin bu günlüğü oluşturmamda bir yardımı oldu. Her projede bir şeyler öğrendim ve öğrendiklerimi bu günlük ile sizlere aktarmaya çalıştım. Tüm ayrıntıları olmasada aklımda kalanları sizlere aktarmaya çalıştım ve aktarmaya da devam edeceğim, Allah bize imkan verdikçe.

Bir çoğunuz biliyordur ama ben bilmeyenler için hatırlatayım yaklaşık 9 aydır öncesinde messengerfx.com ve şimdiki adı ile [www.livego.com][]’da çalışmaktayım. Bu proje sürecinde bir çok şey öğrendim ve öğrenmeyede devam etmeyede devam ediyorum. Bu proje dünya çapında olması ve farklı yapısı ile diğer projelerde öğrendiklerimden çok fazlasını bana öğretti. Ajansta çalışırken bir çok proje ile uğraşıyordum burada 9 aydır bir proje ile uğraşıyorum, ancak şöyle bir şey var ki ajansta 2 senede öğrenebileceğim(bazı bilgileri ajansta öğrenme ihtimalide yok) bilgiyi burada 9 ayda öğrendim diyebilirim.

Arayüz geliştiricileri olarak devamlı kendimizi geliştirmek durumundayız bu sadece bizim çabamızla olacak bir şey değil, kendimiz geliştirmek için bize bu olanaklarında sağlanması lazım. Ajanslar bu bakımda çok önemli bir kilometre taşıdır, neredeyse her ay 1-2 proje elinize geçer ve 2-3 ya içinde bitirmeniz istenir. Bu bize hem öğrenme fırsatı verir ve hemde kendimiz geliştirme imkanı verir. Ayrıca benzer işleri yapsakta aynı işleri yapa yapa bir bakıma elimizi hızlandırmış oluruz. Bu nedenle burada naçizane bir tavsiyem var eğer bu meslekte bir yerlere gelebilmek ve bir şeyler öğrenmek istiyorsanız en az çalışma hayatınızın belli bir bölümünü belli bir seviyenin üstündeki ajanslarda geçirmeyi planlayın ve bunun için uğraşın. Niye belli bir seviyenin üstünde diyorum, çünkü kendinizi geliştirmenizde sadece ajansların değil çalıştığınız şirketlerinde çok büyük katkısı vardır. Mesela çatladıkapıspor’un sitesini yapmak ile, büyük bir bankanın sitesini yapmak arasında dağlar kadar fark vardır. Müşterini büyük olması isteklerin büyük olmasıdır ve sizin portföyünüz içinde büyük bir kazanım olacaktır.

Gelgelim benim LiveGO.com ile yaşadıklarıma, baştada dediğim gibi farklı ve geniş çaplı bir olması LiveGO.com’un bana çok şey öğretti ve öğretmeyede devam ediyor. Öğrendiklerimin belli bir kısmını sizlere aktardım ve aktaracağım yazılarımda var. Aktardıklarımın listesi;(Bir çoğunda örnekleri farklı yerden vermek durumunda idim. Çünkü proje daha yayında değildi. Hem örnekleri daha basit vermek anlaşılırlığı arttırıyor)

Tabi daha yayınlama imkanı bulamadıklarımda var; zamanım olursa aşağıdaki konularıda yazmaya çalışacağım.

  • Web Sitelerimizi iPad’e Uyarlamak
  • CSS ile iphone, ipad, desktop ve iphone4 ayrımını sağlamak
  • FireBug Javascript Sekmesine Göz atalım
  • CSS Sprite Tekniği
  • Aksak Kolon ve Çözümleri
  • Input Prompt
  • Livego’yu kodlamak 1 - 2 - 3 - 4 - 5

ve de daha yazacağım belki 10’larca makale daha. Başta dediğim gibi bende öğreniyorum sizlerle paylaşıyorum hepimiz öğreniyoruz.

Bu projede öğrendiklerim bu kadarmı, değil tabi daha fazlası var ama benim not tuttuklarım bu kadarı.

Tanıdığım ve bildiğim bir çok arkadaşım var bu sektörde çalışan her biri yaptıkları projelerden 3-5 bişey akatrsalar ne güzel olur. Memleketteki bilgi eksikliği giderilmiş olur. Lütfen bunu bir ukalalık olarak algılamayın, amacım belki Türkçe içeriğin çoğalması için bir çağrı. Tanımıyorum ve biliyorum gerçekten çok iyi bilgiye sahip insanlar var Türkiye’de umarım onlarda bilgilerini bizlerle paylaşırlar.

CSS aspect-ratio tanımı

16 January 2023 tarihinde yayınlandı.

progress elementini stillendirelim

30 December 2022 tarihinde yayınlandı.