Yine bir ie6 sorunu ile karşı karşıyayız. Evet proje biraz dallı budaklı olunca ie6 sorunları başa bela olmaya başladı. Normal standart site tasarımında sorunlar belli idi, ona göre kod yazıyordum, ancak şimdi proje normal site şablonlarından farklı olunca sorunlarda çalışmadığımız yerleden glemeye başladı.

Gelelim sorunun ne olduğuna; sorun şudur ki zemininden resim olan genişleyebilir alanlarda kullandığımız bir yöntem olan Sliding Doors(aynı yöntemi şurada da kullandım) yaptığım bir alanda hover efekti vermeye çalıştığımda karşılaştığım bir sorun. Daha kolay anlaşılmasıması ve benim içinde anlatması kolay olduğu için kaynaklardaki bir örneği vereceğim burada size ben.

HTML kodu

<div>
	<a href="#">foo<span>bar</span></a>
</div>

CSS Kodu

span {
	display: none;
}

a:hover span {
	display: inline;
}

Örneği görmek için tıklayınız.

Burada yapılan çok basit bir iştir. Bağlantı üzerine gelince span içindeki bar yazısını gösteriyoruz. Ancak ie6’da bu sayfaya baktığımızda bar görüntülenmeyecektir. 

Peki çözüm nedir?

Sorun hasLayout sorunu gibi görünsede genel hasLayout çözümleri pek işe yaramıyor. Haslayout sorunları ie6 ve ie7 de görülür, ancak Microsoft bu sorunu ie7 çözmüş görünüşe göre.

friendlybit.com sitesindeki çözüm yolu şöyle; a:hover elemanına padding-top:0 değeri atayıp sonrada a:hover span seçicisinede padding-top:0 değeri atayınca oluyor.

a:hover{
	padding-top:0;
}

span {
	display:none;
}

a:hover span {
	display: inline;
	padding-top:0;
}

Örneği görmek için tıklayınız.

Kaynaklar

CSS ile büyük kardeşe söz geçirme

Başlığa bakınca sanki bir aile olayına dair bir yazı geçecek anlamı çıkarmayın. HTML'deki elemanların birbiriyle olan ilişkilerini anlatm...… Devamını oku

Javascript ile medya kontrolü

17 February 2017 tarihinde yayınlandı.

Yenilenen Google Çeviri hizmeti

31 January 2017 tarihinde yayınlandı.