İnternette gezerken gördüğüm kodu basit etkisi büyük örnekleri paylaşma yazılarıma devam ediyorum. Herhangi bir elemanın kenar çizgilerini birden fazla renk tanımlamak ve üstüne bunu hareketli yapma örneklerini çok gördüm. Bu yazıda bunu anlatmaya çalışacağım.

Doğrusal renk geçişi örneği

border-image: linear-gradient(to bottom right,#ffb56b,#ac255e) 1;

border-image ve linear-gradient birlikte kullanımı ile çözümü hemen bulduk. Mükemmel. Tabi uygulamada kenar çizgilerini bu kadar büyük kullanmayız muhtemelen. Örneğin daha öne çıkması için kenar çizgi kalınlığını yüksek tuttum.

Konik renk geçişi örneği

conic-gradient ile daha farklı seçenekler görmek mümkün.

Hareketli renk geçişi örneği

İşe hareket katmakta kolay. linear-gradient tanımındaki yön tanımını açılı verip bu açıyı animasyon ile döndürdüğümüzde işte animayonlu kenar çizgisi. Tabi burada dikkat açı tanımının @property tanımını da yapmalıyız.

Köşeleri oval renk geçiş örneği

border-image ile border-radius birlikte çalışmasının sorunları var. Birçok örnek sorunu çözmek için :before ve mask ile sonuca gitmiş. Ancak background‘a renk geçişi ekleyip box-shadow: inset ile içini beyaz (istediğiniz renk) ile dolduruyoruz. Son olarakta kenar çizgilerinin görünmesi için saydam olarak tanımladık.

Kalın sağlıcakla.

Kaynaklar

Avatar Popout Efekti

Avatar Popout Efekti uygulaması Devamını oku

Kapsayıcı sorguları (container query)

29 January 2024 tarihinde yayınlandı.

Switch elementi geliyor

16 January 2024 tarihinde yayınlandı.