Sırayla İnternet Explorer sürümlerini bitirme yazıları yazmak sevindirici. İE8 şu anda %10 civarında ve düşmeye devam ediyor. Hala çok yoğun olarak kullanılan Windows XP’de İnternet Explorer 8 üstü tarayıcı kurulamıyor olması İE8’in güncellenmemesine neden oluyor. İE 8 yeni standartlar konusunda kısır bir tarayıcı HTML5 ve CSS3 özelliklerinin çoğunu desteklemiyor. Yeni stadart test iiçin yapılan ACID3 testi bunun en yii göstergesi; 100 üzerinden 23 alarak sınıfta kalıyor.

acid3 test

Tarayıcı desteği konusunda hala bir çözüm bulunamamış olması bir sorun. Aslında otomatik güncelleme yapan tarayıcılar için artık tarayıcı desteği sorun olmaktan çıktı. Maalesef bu konuda Microsoft her zaman ki gibi teknolojinin gerisinde kalıyor. Artık bunu bilerek yaptığına kanaat getirdim.

jQuery yeni sürümü 2.0 ie birlikte İE8 ve alt sürümlerin değini kaldırdı. İE( ve altı sürümlerin javascript performansının kötü olması bu kararda önemli.

## CSS3 desteği (%15 den %54 çıkıyor.)

HTML5 Desteği

Javascript

Ayrıca 64 adet sorundan daha kurtulmuş olacağız.

Sonuç

Yeni standartlar açısından bir çok kazanımımız olacağı kesin ama hala İE sürümleri ile uğraşmaya devam edeceğiz. İE9’un hızlı düşüşü(%5) bizi ümitlendiriyor, muhtemelen yüzdesi daha hızlı düşecek. Microsoft’un İE10’a güncelleme zorunluluğu İE9 oranlarını düşürdü. Umarım en yakın zamanda İE biter.

Kaynaklar

Sublime Text'te dosya tipine göre hızlı erişim

Son haftalarda Visual Studio Code ile kod yazıyorum. Güzel yanları var ama Sublime Text'in hızını bulamadım. Henüz Sublime'a geri dönmüş ...… Devamını oku

Responsive design patterns principles

13 January 2017 tarihinde yayınlandı.

jQuery DOM manipülasyonu metotlarında callback kullanmak

12 January 2017 tarihinde yayınlandı.