Uzun süredir wordpress alt yapısı ile devam ettiğim sitemi hosting sorunları nedeni ile değiştirmek zorunda kaldım. Şu an yeni sistem üzerinden sizlere ulaşıyorum. Biliyorum bir çok eksiğim var, zamanla düzeltmeyi öngörüyorum.

Wordpress’in sistemi kullanıcı sayısı belli bir sayının üzerine çıkınca sistemi zorluyor. İlk sorunu seneler önce tekil kullanıcı sayısının 100’ü geçmesi ile yaşadım. Hosting şirketimi değiştirdim. İkinci sorunumu 2-3 sene önce tekil kullanıcı sayısı 700-800 civarında iken yaşadım, cache eklentisi kurarak onu aştım. Üçüncü ve son sorunumu geçen hafta yaşadım tekil kullanıcı sayım 1300-1500 aralığında idi ve hosting şirketi cpu’ya çok yüklendiğim için sitemi kapatmıştı. Zor anlardı benim için belli bir uğraş sonunda sorunu düzeltemedim ve wordpress ile olan birlikteliğime son verme kararı aldık. Hakkını vermeliyim Wordpress’in bana çok büyük katkıları oldu. Ben wordpress alt yapısını çok bilmediğimden de bu sorun olabilir. Murat Çorlu’nun önerisi ve yardımı ile siteyi statik html’e çevirmeye karar verdik. Sonuçta bilgi paylaşmaktı amaç. Sitemi statik html çevirmek ve github’dan host etmeye karar verdik. Pelican ve github alt yapısını kullandık. Yorumlar zaten http://disqus.com/ dan alıyordum. Statik sitenin dinamik olan bir kaç parçası hariç her şeyinin böylelikle daha basit ve sorunsuz olarak yayınlayabilirdik. Kurulum ve desteği için Murat Çorlu’ya ne kadar teşekkür etsem azdır.

Her yenilik beraberinde bazı sorunları getiriyor. Aşağıdaki listeyi çıkardım, yavaş yavaş bunları düzelteceğim. Sizlerinde gördüğü eksikler olursa bana iletirseniz çok sevinirim.

Sitenin Eksikleri

 1. RSS Düzelt
 2. Fontu Değiştir.
 3. İçeriği düzenle
  1. Türkçe karakter sorunu var highlight içeriğinde
  2. Highlight ikinci satırlar patlak
  3. Dipteki linkler sorunlu
  4. İçerikteki üstte sağda bilgi alanına genişlik ver .post-info width:200px
  5. Kod kısmını düzenle
  6. Sayfalardan info kısmını kaldır
  7. Kitap sayfasını düzelt
  8. Temayı Türkçeleştir
  9. Arama ekle
  10. Tarayıcı Uyumu kısmı sorunlu
  11. Yapısı Bölümü sorunlu
  12. Siteden gelen resimler sorunlu
  13. Sitedeki örnek htmller sorunlu (https://fatihhayrioglu.com/static/dokumanlar/ardalan_ekle4.html)
 4. Highlight tasarımını değiştir
 5. Site tasarımına el at.
 6. Açılmayan Sayfalar
  1. https://fatihhayrioglu.com/kutu-modeli-margin-ozellikleri/

CSS aspect-ratio tanımı

16 January 2023 tarihinde yayınlandı.

progress elementini stillendirelim

30 December 2022 tarihinde yayınlandı.