DOCTYPE, HTML veya (X)HTML dökümanımızın tipini göstermek için kullandığımız bir koddur.

DOCTYPE bildirimi (X)HTML kodunun başına bir veya iki satır olarak eklenir. Genel kullanımı:

	<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN"
	    "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

Burada dökümanımızın XHTML 1.0 verisyonu dikkate alınarak yazıldığı ve kullanılan bu kuralların linki verilmiştir. Linkin kullanılmadığı şeklide vardır.

Bu tanımlamadan sonra web tarayıcıları bu kurallara göre sayfayı yorumlayacak ve buna göre bir görünümü kullanıcıya sunacaktır. Web tarayıcıları kullanılan Döküman tip tanımlamasına(DTD-document type definition)göre sayfayı analiz eder.

Web Sayfalarını Doğrulama “Onaylama”

Güzel bir kodlama, (X)HTML dökümanın onyalanmış halidir. Web sayfalarımız doğrulamak için genelde http://validator.w3.org/ adresi kullanılırız. Ancak bir çok web sayfası hazırlama editörü bu aracı içinde barındırır.Web sayfalarımız doğrulattığımızda sonuç olarak bize sayfamızda bir sorun varsa bunuve niçin olduğunubelirtir.

Doğrulam işlemi önemlidir çünkü bizim kodlarımızı doğru yazdığımızı kontrol eder. Kodlarınızı belirli aralıklarla doğrulmayı unutmayın. şžunu unutmayalım ki web sayfasını doğrulamamız bunu en mükemmel kod olduğu anlamına gelmez. Ayrıntı için tıklayınız.

Web tarayıcı mod’ları

Web tarayıcı üreticileri geriye dönük uyumluluğu sağlamak için standarlara uygun tarayıcılar çıkardıklar. Bunu başardılar, bu işlem için iki mod ürettirler: standart mod(standards mode) ve garip mod(Quirks mode). Standart mod sayfa ayrıntılı olarak ve en iyi şekilde yorumlayacaktır,Garip mod da ise eski moda tarayıcılardaki gibi daha duyarsız davranacaklardır. Örneğin IE4 ve NN4 gibi.

Bu iki mod arasındaki farkı görebilemke için Windows üzerindeki IE’de kutu modeline bakmalıyız. IE6 başlangıçta Standart Mod da Kutu Modeli doğru görünürken Garip Mod da ise sorun çıkarır. IE5 ve aşağısında bu sorun vardır, ayrıca Opera 7 ve üsrü Garip Mod da IE gibi davranır. Bunun dışında ufak tefek sorunlar da vardır. Hekzedesimal renk tanımında # kullanımına ihtiyaç duymama, CSS’de değer kullanılmadığında birimi piksel olarak tanınması vb. sorunlar olarak sıralayabiliriz.

Mozilla ve Safaride bir üçüncü mod vardır, ancak Standart Mod’dan çok önemli bir farkı yoktur.

DOCTYPE Geçişleri

Web tarayıcıları DOCTYPE bildirimi ve kullanılan DTD’ye göre tarama metodunu belirler. Bir dökümanda DOCTYPE tanımı yapılırsa bu sayfa Standart Mod da, yapılmazsa Garip Mod da yorumlanacaktır bu geçişeDOCTYPE Geçişi(DOCTYPE switching) adı verilir.

  • XHTML dökümanında tam bir DOCTYPE tanımı yapıldı ise web tarayıcısı taramayı Standart Mod da yapacaktır.
  • HTML 4.01 dökümanı için DOCTYPE ve strict DTD tanımı yapıldığında sayfa web tarayıcısı tarafından StandartMod da yorumlanacaktır.
  • DOCTYPE ve transtional DTD URI tanımlı halin de Standart Mod da yorumlanacaktır.
  • DOCTYPE ve transtional DTD URI’siz ise Garip Mod da yorumlanacaktır.
  • Kötü formatlanan veya DOCTYPE kullanımılmayan dökümanlar HTML ve XHTML tarafında Garip Mod da yorumlanacaklardır.

Web tarayıcılarının DOCTYPE tiplerine göre farklılıklarını görmek için http://www.ericmeyeroncss.com/bonus/render-mode.html bir göz atın.

Çok uğraşıp en iyi ve en doğruCSS kodunu yazdıktan sonra yanlış DOCTYPE kullandığınızda sayfanız Garip Mod da yorumlanacaktır ve bu size bir çok sorun oluşturacaktır. Sitenizde tam DOCTYPE bildirimive strict DTD kullanmanız çok önelidir.

	<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">

Bu kullanım sayfanın HTML 4.01 kurallarının geçerli olduğu bir HTML dosyası olduğunu gösterir.

	<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

Bu kullanım sayfanın hem HTML hemde XHTML kurallarının geçerli olduğunu bir XHTML dosyası olduğunu gösterir.

	<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

Bu kullanım sayfanın sadece XHTML1.0kurallarının geçerli olduğu bir XHTML sayfası olduğunu gösterir. Bu kodlama yapıldığıında tüm XHTML kurallarına harfiyen uyulmalıdır. Örneğin kodların hepsinin küçük harfle yazılması gibi.

	<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-frameset.dtd">

Bu kullanım sayfanın bir XHTML çerçeve(frame)sayfası olduğunu gösterir. Kullanımı azaldı.

Biz burada sizlere DOCTYPE tanımlamanın nasıl olduğunu ve önemini anlatmaya çalıştık. Bir çok HTML ediötürü DOCTYPE taınımını otomatik ekleyecektir.

HTML Akordiyon bileşeni

HTML Akordiyon bileşeni ve uygulalamarı Devamını oku

Avatar Popout Efekti

06 February 2024 tarihinde yayınlandı.

Kapsayıcı sorguları (container query)

29 January 2024 tarihinde yayınlandı.