Daha önce bu konuya Resimli Menüler kısmında anlatmıştım, ama orada yapı daha karışık olduğu için anlaşılması ve basit uygulamalara uyarlanması konusunda sıkıntılar oluyordu. Bu işi daha basit bir örnek yardımı ile yapıp daha anlaşılır yapmak için beraber bir örnek yapalım.

Tek resimde işi halletmemiz, resmin sayfa yüklenmesinden önce yüklenmesi sebebiyle fare üzerine geldiğinde herhangi bir resim yükleme işlemini beklemediğimiz için daha akıcı olduğu gibi avantajlarını olduğunu daha önce anlatmıştık.

İlk olarak fare imlecinin üzerine geldiğinde değişecek resmin her iki hali yanyana gelecek şekilde yan yana veya alt alta gelecek şekilde tek resim olarak hazırlıyoruz(aradaki çizgiyi iki resim arasındaki ayrımı göstermek için koydum, normal resimde bu olmayacak)

anasayfaya dön

Html kodumuzu yazalım

<a class="anasayfayaDon" href="anasayfa.htm">Ana Sayfaya Dön</a>

CSS kodumuzu yazalım

a.anasayfayaDon {
  display: block;
  width: 80px;
  height: 80px;
  background: url(images/degisen_resim.gif) 0 0 no-repeat;
  text-decoration: none;
  text-indent:-999px;
}

a:hover.anasayfayaDon {
  background-position: -80px 0;
}

Yöntemi daha önce anlattığımız gibi ardalan kaydırmaca yöntemidir. Hazırladığımız ardalan resminin ilk olarak istediğimiz kısmını gösteriyoruz. Fare imleci üzerine geldiğinde ise yatayda aynı eksende bulunan başlangıçta görünmeyen resmi eksi konum vererek gösteriyoruz.

Örnek sayfayı görmek için tıklayınız

CSS ile büyük kardeşe söz geçirme

Başlığa bakınca sanki bir aile olayına dair bir yazı geçecek anlamı çıkarmayın. HTML'deki elemanların birbiriyle olan ilişkilerini anlatm...… Devamını oku

Javascript ile medya kontrolü

17 February 2017 tarihinde yayınlandı.

Yenilenen Google Çeviri hizmeti

31 January 2017 tarihinde yayınlandı.