Opera 9.5 çıktı

12 Haziran 2008

İnternet Tarayıcı mecrası kızışmaya devam ediyor. Bu aralar bir tarayıcı yeni sürümü ile kullanıcıyı kendi tarafına çekmeye çalışıyor. Bu rekabette en karlı kullanıcı çıkıyor tabi yeni özellikler, yeni araçlar ve daha hızlı tarayıcılar kullanıcıyı memnun ediyor. Web kod yazarlarını da sevindiren gelişmeler oluyor bu arada. Yeni sürüm tarayıcılar standartlara daha bağlı olarak çıkması en güzel gelişme.

Görünüm

Opera 9.5’ın görünümü değişmiş. Daha az seçeneklerin olduğu daha sadece bir görünüm var. Tabi bunu değiştirebiliyoruz.

Sağ altta Genişliği uydur ve Resim seçenekleri bölümü eklenmiş. Aslında bular vardıda buraya kaydırılmış ve biraz düzenlemiş gibi.

Ayrıca temalardan kendimize listede yer alan temalardan birini seçebiliyoruz.  Tem kısmındaki temalar Firefox’un kilere çok benziyor.

Speed Dial ile en sık kullanılan web sitelerini küçük resimleri ile birlikte listeleyebiliyoruz.

Hızlı Bulma

Opera adres barda çok hızlı bir arama söz konusu yazdığınız adrese çok hızlı erişmemizi sağlıyor. Bu özelliği çok sevdim. Ayrıca site içeriklerinide daha fazla ön bellekte tutuyor ve hızlı açmasına neden oluyor.

Standartlara Tam destek

Mevcut kullanılan standartları (X)HTML, XML, XSLT, CSS 2.1, SVG 1.1 ve JavaScript tam olarak desteklemenin yanında yeni özelliklerin (HTML5 ve CSS3) de desteğini barındırıyor. Acid testlerinden geçen Opera 9.5 Acid 3 testinden 83 puan alıyor.

Web Kod Yazarları için DragonFly

Firefox’un web kod yazarları için en büyük avantajı olan FireBug’ın önemini anlayan tarayıcı üreticileri kendi araçlarını üretmeye başladı. Opera için DragonFly bu işi görüyor. Ama daha geliştirlme aşamasında

Daha Hızlı

Opera 9.2’ye göre javascript ve Html yorumlamada 2 kat daha  hızlı.  Ayrıca eklentileri daha hızlı kullanmamıza olanak sağlıyor. Bellek kullanım oranıda çok düşük seviyede.

Güvenlik

Oltalama yöntemi(phishing) ve kötü yazılımlara karşı güvenlik ayarları yükseltilmiş bir Opera ile karşı karşıyayız.

Sonuç

Snuç olarak diyebilirm ki Opera’nın bu Firefox 3’e karşı çıkardığı bir sürüm. Bir şeyi kovalıyorsanız onun gerisinde kalırsınız. Opera’da bu duruma düşmüş gibi. Hızı ile beni etkileyen Opera benim için yine test edeceğim bir tarayıcı niteliğinde olacak

CSS aspect-ratio tanımı

16 January 2023 tarihinde yayınlandı.

progress elementini stillendirelim

30 December 2022 tarihinde yayınlandı.