İnternet Tarayıcıları

12 Mayıs 2008

İnternet Tarayıcıları

İnternet Tarayıcıları diğer bir ifade ile Web Tarayıcıları, İnternet veya lokal alandaki ağlarda web sayfalarındaki interaktif metin, resim, video, müzik vb. göstermek için kullanılan programlardır. “Vikipedia”

Şu an genelde kullanılan tarayıcılar: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera ve Safari

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/74/Timeline_of_web_browsers.svg

İnternet tarayıcılarının gelişimini anlaya bilmek için güzel bir resim bence.

İnternet tarayıcıları hakkında makale yazma ihtiyacım iki nedenden dolayı oldu. Birinci neden internet tarayıcıları arasındaki rekabetin iyice kızışması. Asıl olan ve ikinci neden, insanların CSS ile web sayfası yapmalarından alı koyan düzenlemelerden(fix) kaçmaları. İnsanlar CSS ile kod yazarken farklı tarayıcılarda farklı görüntüler aldığında, bu sorunu CSS’e yüklüyorlar. Bir çok makalemde belirttiğim gibi aslında bu sorun CSS’in değil İnternet Tarayıcılarından kaynaklana sorunlardır. Bu sorunlar bizi yıldırmamalı.

İnternet tarayıcılarındaki gelişmeler ümit verici. İnternet tarayıcıları web standartlarına uyumluluk açısından rekabet etmeleri en çok biz kod yazanlara yarayacaktır. Bu rekabet her ne kadar şu an bizi etkilemese de gelecekte işimizi daha kolay hale getireceklerdir. Yeni nesil tarayıcılar veya standartlara uyan tarayıcılardan kastımız; HTML ve XHTML, CSS, ECMAScript ve DOM destekleridir.

Bir çok yeni nesil tarayıcı Acid testini dikkate alıp kendilerini bu testten geçirmeleri standartlar açısından güzel bir gelişme. Acid testi web standartları bakımından İnternet tarayıcıları nı test eden çevrimiçi bir kontroldür.

Ben kodumu yazarken daha önce yazdığım gibi Firefox ve Internet Explorer(6-7) ile test ediyorum. Önceleri ie’nin 5.5 versiyonuna görede test ediyordum ama son 4-5 aydır ie5.5 testlerimi sonlandırdım. Şu an için konuşursam beni en çok zorlayan ie6 sorunları. Microsoft her ne kadar sorunlarını giderdiğini söylese ie7’de bazı sorunlar yaşamıyor değiliz. Ancak ie7 bizi ie6 kadar zorlamıyor, burada Microsoft’un ie7’yi sunuş stratejisi yanlıştı bence. Neyseki sonra bu stratejisinden vazgeçti. İnternet Explorer 8 ile birlikte web standartlarına tam uyumlu bir tarayıcı çıkarma niyetin olmaları güzel bir gelişme. Beta versiyon ile birlikte bunu gerçekleştirmeye yakınlar. Hala bazı sorunlar olsa da kararlı sürüme kadar bunların düzeltileceğine inanıyorum.

Popüler Tarayıcılara bir göz atalım:

Firefox

Mozilla alt yapısını kullanan Firefox, açık kaynak kodlu olması, web standartlarına uyumluluğu ve web geliştiricilere güzel seçenekler(eklentiler) sunması nedeni ile popülerliğini arttırıyor. Kullanım yüzdesini arttırmasında her ne kadar Microsoft’un katkısıda olsa Firefox emin adımlarla zirveye doğru ilerliyor. Fireofx 2.0 ile Microsoft’un ie 7’sine iyi bir cevap veren Firefox 3’üncü sürümü ile birlikte daha kuvvetli geleceğe benziyor. Bakalım ie8 ve ff3 yarışından kim galip çıkacak.

Bir çok yerde farklı yüzdeler verilmekte Firefox’un kullanım yüzdesi olarak. % 15-35 arasında rakam veriyor istatistikler.

Benim için en önemli artısı FireBug gibi bir aracı barındırması, standartlara uyumluluğu ve güvenlik açıklarına hızlı cevap vermesi bakımından güzel bir tarayıcı.

İnternet Explorer

Halal dünya üzerinde en çok kullanılan internet tarayıcısı olma özeliğini koruyor. Tabi bunun en önemli nedeni windows işletim sistemi ile birlikte gelmesi. Microsoft netscape’ten liderliği aldıktan sonra İnternet tarayıcı olan İnternet Explorer’a pek önem vermedi. Bunu iyi değerlendiren Firefox iyi bir pazar payı yakalım. Bunun üzerine Microsoft atağa geçti ve yeni sürümler üzerinde çalışmalarına başladı. 7. sürümden bir çok sorunları gidersede hala yapısal bir çok sorunu var ie’nin. Bunun farkında olan Microsoft ie8 ile birlikte atağa geçmeye niyetinde bakalım bunun ne kadarını gerçekleştirecek.

Hala piyasada olan ie6’nın bir çok sorunu ile uğraşan biz web kodlayıcılarını zorlayan bir çok sorunu var. Microsoft’un ie7 deki yanlış strateji nedeni ile bizim bu çilemiz 1-2 sende daha sürecek gibi. Ne diyelim ie 7 ve 8 hızlı yayılsada bizde bu dertlerden kurtulsak. Yada Firefox ve diğerlerine mi ümit bağlasak bilemiyorum.

CSS Dersleri bölümündeki problemler ve çözüm önerileri bölümünü dolduran internet explorer umut ediyoruz ki bu sorunları halledip bize daha iyi tarayıcılar sunacaktır.

Opera

Diğer bir popüler internet tarayıcısıda Opera’dır. Opera her ne kadar hızlı erişim ve kullanışlı özellikleri olsada hiç bir zaman yeterli ilgiyi kazanmadır. Daha çok mobil araçlarda kullanılan Opera mini ile adını duyuran Opera güzel bir alternatif olarak kalmaya devam ediyor.

Safari

Apple firması son zamanlarda geçtiği atak ile bir çok yenilikler sunuyor kullanıcılara. Mac her nekadar fazla tercih edilen bir işletim sistemi olmasada, belli bir kitleye hitap eden bir sistem. Safari her ne kadar MacOs için çıktı isede 3. sürüm ile birlikte Windows sürümünüde çıkardı. Son zamanlarda CSS’e yeni özellikler kazandırmaya çalışan Safari geliştiricileri(WebKit) bizlere yeni özellikler kazandırmaya niyetliler. Ancak standartlara girmedikten sonra bunların uygulanabilirliği kalmayacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki. Web site ara yüzlerini kodlarken bir çok sorunlarla karşılaştığımız internet tarayıcıları yakın gelecekte bizleri mutlu edecek sürümler çıkaracaktır. Her ne kadar iyimser olsak da sonucun ne olacağını tam olarak kestirmek zor. Daha az düzeltme kodu yazdığımız bir internet alemi istiyoruz. Bunu sağlayabilmek için rekabet olması şart bence.

Kaynaklar

not: Son olarak Nisan 2008’da tarayıcı kullanım oranları. http://www.favbrowser.com/internet-explorer-opera-mini-gains-firefox-and-safari-loses-april-08/

CSS aspect-ratio tanımı

16 January 2023 tarihinde yayınlandı.

progress elementini stillendirelim

30 December 2022 tarihinde yayınlandı.