Yine bir ie6 sorunu ile karşı karşıyayız. Evet proje biraz dallı budaklı olunca ie6 sorunları başa bela olmaya başladı. Normal standart site tasarımında sorunlar belli idi, ona göre kod yazıyordum, ancak şimdi proje normal site şablonlarından farklı olunca sorunlarda çalışmadığımız yerleden glemeye başladı.

Gelelim sorunun ne olduğuna; sorun şudur ki zemininden resim olan genişleyebilir alanlarda kullandığımız bir yöntem olan Sliding Doors(aynı yöntemi şurada da kullandım) yaptığım bir alanda hover efekti vermeye çalıştığımda karşılaştığım bir sorun. Daha kolay anlaşılmasıması ve benim içinde anlatması kolay olduğu için kaynaklardaki bir örneği vereceğim burada size ben.

HTML kodu

<div>
	<a href="#">foo<span>bar</span></a>
</div>

CSS Kodu

span {
	display: none;
}

a:hover span {
	display: inline;
}

Örneği görmek için tıklayınız.

Burada yapılan çok basit bir iştir. Bağlantı üzerine gelince span içindeki bar yazısını gösteriyoruz. Ancak ie6’da bu sayfaya baktığımızda bar görüntülenmeyecektir. 

Peki çözüm nedir?

Sorun hasLayout sorunu gibi görünsede genel hasLayout çözümleri pek işe yaramıyor. Haslayout sorunları ie6 ve ie7 de görülür, ancak Microsoft bu sorunu ie7 çözmüş görünüşe göre.

friendlybit.com sitesindeki çözüm yolu şöyle; a:hover elemanına padding-top:0 değeri atayıp sonrada a:hover span seçicisinede padding-top:0 değeri atayınca oluyor.

a:hover{
	padding-top:0;
}

span {
	display:none;
}

a:hover span {
	display: inline;
	padding-top:0;
}

Örneği görmek için tıklayınız.

Kaynaklar

Çalışma Ortamı Yenilikleri

Çalışma Ortamı Yenilikleri Devamını oku

VS Code ipuçları

11 October 2021 tarihinde yayınlandı.

VS Code ile yazım denetimi

12 July 2021 tarihinde yayınlandı.