Firefox 3.6 çıktı

22 Ocak 2010

Firefox 3.5 çıkalı daha 6 ay oldu, bazıları şunu diyebilir bu kadar kısa aralıklarla niye yeni sürüm çıkarıyorsunuz kardeşim. Bu tamamen İnternet tarayıcıları ile olan ilişkimize bağlı bir şey. Artık İnternetsiz bilgisayar çok yavan duruyor. Yani her şeyimiz İnternet. Bu durumu düşününce ve İnternete erişimimizi sağlayan araçlarında İnternet tarayıcıları olduğunu düşünürsek 6 ay normal bir süre bence. Elimizi güçlendiriyor bu güncellemeler.

Mozilla’nın en güzel yanlarında biriside bence bu. Belli aralıklarla çıkan sürümlerde bir çok sorunlar gideriliyor ve yeni özellikler ekleniyor. Bu İnternet kullanıcısına ve özellikle web sayfası geliştiricilerine çok büyük avantajlar sağlıyor. Eğer aynı yöntemi Microsoft’da uygulasa idi biz ie6 gibi bir garabet ile uğraşmıyor olacaktık. Belki bu kadar rekabet olmayacaktı ama bizde yenilikleri daha hızlı uygulayacaktık. Neyse yine ie6 ile uğraşmayalım.

Firefox 3.6 çıktı. Buradan indirebilirsiniz.

Gelelim yeniliklere;

 • Dil Desteği: Bir çok dilde aynı anda çıktı, aralarında Türkçe’de var
 • Personas: Daha önce kullandığımız Personas(yani tarayıcı çerçevesini tasarlama aracı) daha kolay kullanıma sunulmuş. Tek tık ile tarayıcı çerçevesini değiştirebiliyoruz. Ben bu konuda Mozilla’nın daha cüretkar davranarak css kodu ile tarayıcı çerçevesini değiştirme yönünde bir çalışması olduğunu okumuştum, ama hala geliştirme aşamasında galiba. Ne güzel olurdu tüm tarayıcı görünümünü değiştirmek. Tasarımcılara biraz daha iş çıkardı.
 • Plugin Güncelleme: Daha etkin bir plugin güncelleme sistemi. Eski pluginlerin bir çok dezavantajını gören Firefox bu konuda daha güzel bir çözüm bulmuş ama ne kadar kullanılır bilemem.
 • Gelişmiş Video Desteği:Videolara tam ekran desteği ve HTML5 ile gelen poster frames desteği gelmiş. Şimdilik genel projelerimiz için pek bir şey ifade etmiyor.
 • Javascript Performansı: Javascript performansında hızlandırmaya gidilmiş. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
 • Form Tamamlama:Formlardaki bezer alanlar için Firefox geçmişindekiler ile eşleşiyor ise otomatik tamamlıyor.
 • 3. Parti Yazılım Desteği: Yeni sürüm ile birlikte 3. parti yazılımcıların Firefox entegrasyonu daha kolay olacağı söyleniyor.
 • WOFF Desteği: Daha önce font-face özelliğini anlatırken belirttiğim gibi WOFF font desteği geldi. Bu tip yazı tipi dosyları diğerlerinin yarısı kadar boyutları olduğunu belirterek bu kısmı kapatayım.
 • CSS:Yeni CSS özellik desteği gelmiş.
  • Gradyen özelliği ilk olarak webkit geliştiricilerinin geliştirdiği bir özellikti, Firefox’da bu kervana katıldı, ama biz uygulayamıyacağız, çünkü ie desteklemiyor. İE’ye de javascript ile bir çözüm bularak kullanabiliriz. Doğrusal ve radyal granyen desteği geldi Firefox 3.6 ile. CSS web sitelerinin görselliğini tek başına ele alacak gibi.
  • Çoklu background desteği geldi. CSS3 ile gelen bu özellik bence Firefox için gecikmiş bir destek ile geldi. Gerçi ie desteklemediği için şimdilik duracağız. Bu özelliği kullanımı ile neler yapabileceğimizi düşünmek bile yeter. Ah ulan Microsoft.
  • Farklı medya tiplerinin desteği geldi.
  • Background genişletme özelliği geldi, CSS3 ile birlikte gelen bu özellik, Firefox3.6 ile destekleniyor. Flash ile yapılan %100 genişlik ve yükseklikteki sitelerde ardalana konulan sayfa backgroundunu artık css ile yapabileceğiz, ama şimdi değil. Ah ulan Microsoft
  • pointer-events özelliği desteği gelmiş. Bu özelliği bende ilk defa görüyorum desem yalan olmaz. aydınlatıcı.
  • ve bunun haricinde irili ufaklı özellikler gelmiş ve sorunlar giderilmiş.
 • HTML5 ve DOM Desteği: Yeni DOM ve HTML5 destekleri gelmiş. Drag&Drop API ve File API. Örnekleri görmek için videoyu izleyin.
 • Hız:İlk kurulumdan sonra daha hızlı olduğunu söyleyebilirim, ancak bunu kullandıkça göreceğiz. FireBug1.5 ve Firefox3.6 performansının daha iyi olduğunu kesin. Mozilla’nın iddiasına göre %20’lik bir hızlanma varmış.
 • Ortama Adapte Olmak: Yeni device API’si desteği ile artık desteği olan makinelerde Firefox duruma göre vazife çıkaracak ve görünümünü ayarlayacak. Nasıl olduğunu görmek için videoyu izleyin. Çoğunlukla Mac kullanıcılarının kullanacağı bir özellik gibi.

Birde yapımcılarından Mike Beltzner’dan dinleyelim

</param></param></param></embed>

Kaynaklar

Tarayıcı geliştirici araçlarında yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmak

Tarayıcı geliştirici araçlarında yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmak Devamını oku

HTML Akordiyon bileşeni

13 May 2024 tarihinde yayınlandı.

Avatar Popout Efekti

06 February 2024 tarihinde yayınlandı.