Firefox 3.5 çıktı

30 Haziran 2009

firefox-128

Daha önce Firefox 3.1 yenilikleri adlı bir makale yazmıştık. Ancak sonra Mozilla bu sürümü biraz daha geliştirip biraz daha özellik ekleyip Firefox 3.5 diye sundu bizlere. Yukarıdaki video’da aslında bir çok şey açıklanmış. Ama yinede biz bir kaç cümle ile de olsa bir şeyler yazalım.

Önceki makaleden

  • Geolocation
  • @font-face desteği
  • HTML 5 Video ve Auido DesteğiBu özellik sayesinde video üzerine sağ tıklayıp kaydet diyerek kaydedebiliyoruz. Video ve müzik eklemek için flash’a gerek yok artık.
  • Adres Bar yenilikler
  • Yeni Javascript Motoru - TraceMonkey
  • XHR

Önceki makalemde bahsetmediğim kısımları burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yeni Kapatılan Pencereler

Birçoğumuz yaşamışızdır, kapattığımız Firefox penceresini tekrar geri getirmeyi. Bu aslında “Yeni kapatılan sekmeler” olarak vardı ancak şimdi pencere olarakda önceki pencereler dönebiliyoruz.

Yeni Görünümlü Gizlilik Sekmesi

Gizli(Private) Sekme özelliği sayesinde gezdiğimiz sitelerin çerezleri siliniyor ve girdiğimiz siteler hakkında bilgiler toplanmıyor. Google Chrome, Safari ve IE8’deki bu özellik Firefox 3.5 ile birlikte geliyor. Firefox 3.5’de bu özelliği Tools - Start Private Browsing deyip balta biliyor ve sonra işimiz bitincede Tools - Stop Private Browsing tıklamamız yeterli. Ctrl + Shift + P kısa yolu yardımı ile daha kolay yapabiliyoruz.

Daha gelişmiş “Geçmişi Sil” Seçenekleri

Geçmişi sil özellikleri arttırılmış. Artık geçmiş 1 saat, 2 saat, 4saati veya bu günü sil diye biliriz. Her şeyi sil seçeneğide mevcut.

Bu siteyi unut özelliği

Bu özellik sayesinde bir daha girmeyeceğimiz sitenin ön bellekteki bilgilerini silebiliyoruz. Sun domain bilgileri buna dâhil değil.

Daha Gelişmiş Sekme Özellikleri

Diğer tarayıcılarda olan sekme ekleme düğmesi Firefox 3.5’e de eklenmiş durumda. Ayrıca Her sekmeyi kendi başına tek olarak görmek ve çalıştırmak için sekmeyi çekip çıkarmak yeterli.

Firefox İkonunu Yeniledi

Firefox 3.5 ile birlikte ikonunu da yeniledi.

clip_image002

Firefox 3.5 indirmek için tıklayınız.

Kaynaklar

CSS aspect-ratio tanımı

16 January 2023 tarihinde yayınlandı.

progress elementini stillendirelim

30 December 2022 tarihinde yayınlandı.