FireBug 1.5 Çıktı

27 Ocak 2010

FireBug 1.5 sürümü çıktı. Çıkalı biraz zamanda oldu ama ben anca yazabildim. Yenilikleri burada sizlere anlatacağım. Bir önceki sürümde yenilikler vardı ama bununla birlikte bazı sorunlarda yaşadık. Yeni sürümde bir çok sorunun giderildiği söyleniyor. Kullandığım kadarı ile iyi, yalnız sorunsuz değil. Yeni sürüm aynı zamanda Firefox’un yeni sürümüne yakın çıktığı için her ikisinide destekliyor. Hem Firefox 3.5 hemde 3.6’yı destekliyor.

Teftiş Et(Inpect Element) Teftiş Et kısmı geliştirilmiş. Artık daha sorunsuz çalışıyor. Quick Info bölümü ile seçilen elemanın bilgileri anında görülebiliyor. Ayrıca Image Map yakalama kısmı eklenmiş.

HTML Paneli: HTML düzenleme kısmı geliştirilmiş. Bir nesneye uygulanan tüm stil atamaları ve etkin stil atamaları artık iki ayrı sekme(Style ve Computed) halinde verilmiş. Sağdaki Layout kısmına position ve z-index değerlerinide gösteriyor artık. MathML ve SVG namespace desteği gelmiş.

CSS Paneli: Css panelde aktif elemanın  sözde-sınıflarının(pseudo) hepsi görünüyor ve bunları değiştirebiliyoruz. Bu özellik iyi olmuş, burada sorun yaşıyorduk açıkçası. 

Sistemden gelen özellikleri artık görebiliyoruz. Sadece okunabilir.

CSS kısayollarını göster ve gizle yapabiliyoruz.

Javascript Paneli: Gelişmiş inceleme-noktaları oluşturabilme özelliği eklenmiş. Bir çok panel artık inceleme-noktası oluşturabiliyoruz. Dondur işaretinin olduğu kısımlarda buraya kadar incele imkanı veriyor.

Net Paneli: Net panelindeki zamanlama hataları giderilmiş ve geliştirilmiş. Net panelin çalışma mantığı değiştirilmiş ve tam sonuçların alınması sağlanmış. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Console ve Net panele Persist özelliği eklenmiş. Eski ile yeniyi karşılaştırma imkanı sağlıyor bu buton bize. Firefox önbelliğini pasifleştirme butonu eklenmiş. 

XHR inceleme noktası oluşturabiliyoruz.

Kolonları çıkarabiliyor ve ekleyebiliyoruz.

Gelen ve giden veriler araç ipuçu içinde gösteriliyor.

Araç Çubuğu ve Menüler:Arama kısmını geliştirilmiş. Küçük büyük harfe duyarlı arama yapabiliyoruz ve ileri doğru ve geriye doğru arama yapabiliyoruz. Kapama düğmesindeki “Off” yazısı kaldırılmış.

Sonuç

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim; daha önceki sürümlerde yenilikler ile birlikte bazı sorunlarda beraberinde geliyordu bu sefer daha bir oturmuş gibi bu araç. Daha yapısal değişiklikler ve çözümler üretilmiş. Web geliştiricileri için olmazsa olmaz olan FireBug sorunları olsada bir numaralı yerini kimseye kaptırmıyor.

Kaynaklar

CSS aspect-ratio tanımı

16 January 2023 tarihinde yayınlandı.

progress elementini stillendirelim

30 December 2022 tarihinde yayınlandı.