Etiket bulutları kullanıcının isteğine hızlı erişmesini sağlayan ve arama motorları açısından önemli olan bir araçtır. Türkçe günlük yazarları pek tercih etmese de bence güzel bir uygulama. Etiket sistemi hakkında ayrıntılı bilgiyi teknoseyir ve bildirgeç’ten alabilirisiniz.

WordPress bize etiket bulutu eklem imkanı sağlıyordu ancak bazı eklentiler yardımı ile, ancak önemine binaen WordPress 2.3 sürümünden itibaren etiket sistemini normal paketin içine ekledi. Benim de sitemi 2.3.3 sürümüne yükseltmemim sebeplerinden biriside Ultimate Tag Warrior eklentisi ile yaşadığım sorunlardı.

WordPress 2.3.3 sürümünü kurdum ancak birçok sorunuda beraberinde getirdi. Bir süre bu sorunlarla uğraştım halada uğraşmaktayım. Sorunlarla uğraşmaktan yeni sürümün yeniliklerinden yararlanmaya fırsat olmadı.

Bu hafta sonu etiket bulutu ve etiket ekleme işlemini gerçekleştirdim. Yaptığım işlemleri sizlerle paylaşmak istedim. İlk olarak yeni sürüm ile eklediğim tabloların(wp_terms, wp_term_taxonomy) içerik alanlarının karşılaştırma alanı kısmını “utf8_general_ci” çevirmem oldu.

Daha sonra WordPress 2.3.3’ün ilk defa güzel bir yönün gördüm. Yönet -> İçe aktar kısmında “Ultimate Tag Warrior etiketlerini yeni etiketleme yapısına aktar.” Seçeneğini gördüm. Bu kısım 4 aşamadan oluşuyor ve bize kolayca eski etiketlerimiz yeni sisteme adapte etmemizi sağlıyor.

Daha sonra etiketleri her yazının sonuna eklemek için Görünüm -> Tema Editörü kısmından Tekil Yazı kısmını tıklayarak yazının sonuna

[sourcecode language=”php”]<p class="etiketler"><?php the_tags(‘Etiketler :’, ‘, ‘, ‘ ‘); ?></p>

Kodunu ekledim. Ben sonuna ekledim ama siz bu kodu istediğiniz yere koya bilirisiniz.

Daha sonra Ana sayfa’nın sağ tarafına

[sourcecode language=”php”]<div id="etiketBulutu"><?php wp_tag_cloud(‘smallest=8&largest=16&number=50&unit=pt’); ?></div>

Kodunu ekledim ve ilgili CSS kodlarını ana stil dosyama ekledim.İkonlarımıda http://www.iconlet.com/ den aldım.

Sonuçta etiket bulutu ve etiketlerime kavuştum. Hemde Türkçe karakter sorunumda yok.

Daha sonra “Ultimate Tag Warrior”dan alışık olduğum daha önce kullandığım etiketlerin listesini görmek için “Advanced Tag Entry” eklentisini kurdum. Ben çok fazla eklenti kurma taraftarı değilim ama etiket tutarlılığı için bunu eklemek zorundaydım.

Herkese bulutlu ve yağmurlu günler diliyorum. Malum susuz kaldık.

Kaynak

Tarayıcı geliştirici araçlarında yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmak

Tarayıcı geliştirici araçlarında yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmak Devamını oku

HTML Akordiyon bileşeni

13 May 2024 tarihinde yayınlandı.

Avatar Popout Efekti

06 February 2024 tarihinde yayınlandı.