Yaklaşık 3-4 senedir css ile web sayfası kodluyorum. CSS ile web sayfası kodlarken en çok sorun çıkaran konulardan biri farklı tarayıcılar için kod yazmaktır. CSS hileleri ile geçiştirdiğimiz bu farklı tarayıcılara göre kod yazma işi bize aslında CSS ile sayfa kodlama imkanı sunması bakımından önemlidir. Eğer CSS hileleri olması idi biz farklı tarayıcılar için değil belirli tarayıcılar için kod yazmış olacaktık ki bu erişebilirlik açısından ve müşteri istekleri açısından sorun oluşturan bir durumdur.

Başta dediğim gibi 3-4 senedir CSS ile sayfa kodluyorum ve en çok kullandığım css hilelerini burada yazmamın uygun olacağını düşündüm. Çünkü birçok bu işi yeni başlayan arkadaş için önemli bir bilgi olacağını düşünüyorum. Lafı fazla uzatmadan listemiz açıklayalım.

1- Kutu Modeli ve CSS hillesi

Kutu modeli sorunları ve çözüm önerilerinden bahsettiğimiz makale ve bu konunun önemi açısından bu css hilesini başa aldık. Gerçekten birçok yerde karşılaştığımız bu sorun kullanılması en karmaşık gelen bir sorundur. Genel mantık olarak ie’nin özellikle 6 ve garip mod daki diğer tarayıcılarında farklı görünmesini engellemek için tantek çelik tarafından oluşturulan bir hiledir.

Kutu genişliği tanımlanmışsa ve padding veya kenar çizgiside tanımladığımızda uygulanan bu yöntem için yazdığımız kod aşağıdadır

:::css
#icerik{
width:230px;
padding:10px;
margin:5px; /* Bundan sonraki kısmı ie5win sakla */
voice-family: "\"}\"";
voice-family:inherit;
width:200px;
}
html>body #icerik {
width:200px;
}

Sorun olan kodumuza biz sadece

:::css
	voice-family: "\"}\"";
	voice-family:inherit;
	width:200px;
}
html>body #icerik {
	width:200px;
}

Bölümünü uygulamamız yeterlidir. Daha sonra eğer genişlik ise genişliği yükseklik ise yüksekliği ayarlamamız gerekir. Daha sonra html>body #icerik kısmından #icerik yerine kendi nesne adımızı yazmalıyız.

2- Float uygulanmış nesnelerin kapsayamama sorunu

Aslında clearfix olarakta adlandırılan bu sorun bir çok yerde başımıza dert olur. Alıştıktan sonra hemen uygular ve geçeriz.

Sorunumuzun genel tanımı Float uygulanmış bir elementi içeren kapsayıcı element içeriğine göre genişlememesidir.

float sorunu

Kodumuz;

:::css
.kapsul:after {
content: ".";
display: block;
height: 0;
clear: both;
visibility: hidden;
}

.kapsul {display: inline-block;}

/* IE-mac de bu bolumu sakla \ */
* html .kapsul {height: 1%;}

.kapsul {display: block;}
/* IE-mac bu bolumu saklam artik */

Bu kodda .kapsul yerine kendi nesne ismimizi yazmamız yeterlidir.

3. IE6’un Tekrarlayan Karakter Sorunu

Bu hata birden fazla float uygulanmış iç içe elementlerde meydana gelir. Son float uygulanmış elementin son karakterleri tekrarlar. Soruna nedeni html yorum satırlarıdır ve çözüm için

:::html
<!--[if !IE]>Yorumunu buraya yaz <![endif]-->

Kodunu yazarız. Ben burada yorum yazarken bu sorunla karşılaşabilirim diye tüm yorumlarımı bu şekilde yazarak bu sorundan kaçınmaya çalışıyorum.

4. IE6’nın min-height Sorunu

Son zamanlarda gelen işlerde çok rastlamam nedeni ile bu listeye son anda ilave ettim. IE6’nın desteklemediği min-height özelliği için

:::css
min-height:500px;
height:auto !important;
height:500px;

yazmamız yeterli.

Bunun dışında CSS Derslerindeki sayfasındaki CSS Problemleri ve Çözüm Önerileri kısmında birçok problem görünse de yukarıda saydıklarım problemlerle çok sık karşılaşıyorum. Bu sorunlarla karşılaştığımda her defasında siteye girip bu kodları kopyalamak sorun oluyor, bu nedenle Adobe Dreamweaver’ın Snippets Aracı ile bu sorunu giderdim.

Dreamweaver’da Snippets eklemek çok basit. İlk olarak eğer açık değilse Snippets penceresini açmak için üst menüden Window -> Sineppets veya shift+F9 kısayolu ile açabiliriz. Açtıktan sonra farenin sağ tuşuna basarak New Sineppet tıklayalım.

Dreamweaver Sineppet Penceresi

Açılan pencerede Name kısmına ismini yazalım(Örne: kutu hilesi) Insert Code kısmına da kodumuzu ekleyelim.

Dreamweaver Sineppet Penceresi

Evet kodumuzu eklemiş olduk. Bu şekilde devamlı kullandığımız kodları Sineppets penceresine ekleyerek kolaylık sağlayabiliriz.

Dreamweaver Sineppet Penceresi

Daha sonra kod yazarken bu kodlara ihtiyaç duyduğumuzda

Dreamweaver Sineppet Penceresi

Hemen bu pencereden ilgili başlığa çift tıklayarak kodumuzun içine ekleyebiliriz.

Dreamweaver Sineppet Penceresi

Tarayıcı geliştirici araçlarında yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmak

Tarayıcı geliştirici araçlarında yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmak Devamını oku

HTML Akordiyon bileşeni

13 May 2024 tarihinde yayınlandı.

Avatar Popout Efekti

06 February 2024 tarihinde yayınlandı.