:hover display:none ile gizlenmiş öğelere atanmış ardaalan resimlerini tarayıcı yüklemiyor. Bu durum :hover haline geldiğimizde resim yüklenmeye başlar ve görüntü sonra gelir ve kötü bir görüntü oluşturur. Bu sorunu çözmek için css sprite tekniğini kullanırız. Benzer bir sorun ajax ile çalışan bir yapıda sayfa ilk yüklendiğinde yüklenmemiş alanlarda tanımlı ardalan resimleri içinde geçerlidir. Bu durumda ise resimleri ön yükleme yapmak önemlidir.

Daha önceki makalemizde bir iki yöntem anlatmıştık. http://fatihhayrioglu.com/onden-resimleripreloading-images-yukleme-yontemleri/

Şimdi daha basit bir yöntemi daha bilgi dağarcığımıza ekleyelim.

Ajax ile sonradan yüklenen elemanlarımızın ardalanına atadığımız resimleri önceden yüklemek için mevcut ardalan atanmamış bir elemana bu ardalan resmini tanımlarız ve konumunuda sayfa dışına vererek(-9999px) görünmez yaparız. Böylelikle resim yüklenmiş olur ve sonradan yüklenen alanlar açıldığında görüntü problemi yaşamamış oluruz.

<div class="resimYukle"></div>

CSS kodumuzda

.resimYukle{
	background:url(/images/bg.gif) -9999px -9999px no-repeat
}

Bu durum için fazladan bir div açıp onun ardalanına bu resmi atayabiliridk ama eğer sayfa içinde ardalan tanımı olmayan bir eleman varsa bunu tanımlayarak fazladan bir divden kurtulmuş oluruz. Bir not bu kodu css kodumuzun sonuna eklememiz daha mantıklıdır.

.baskaBirEleman{
	background:url(/images/bg.gif) -9999px -9999px no-repeat
}

Benzer bir kodu :after seçicisi ve content özelliği ile de yapabiliriz.

body:after {
	content: url(img01.png) url(img02.png) url(img03.png) url(img04.png) url(img05.png)
}

Bu kodu ie7 ve ie6 desteklemiyor maalesef.

Ayrıca CSS3 ile bir elemana birden fazla background tanımıda yapabiliyoruz bu özellik yardımı ile de yapabiliriz. Tabi tüm tarayıcılar desteklemediği için beklemek gerekiyor.

Kaynaklar

CSS aspect-ratio tanımı

16 January 2023 tarihinde yayınlandı.

progress elementini stillendirelim

30 December 2022 tarihinde yayınlandı.