Resimde görüldüğü gibi başlık yapmak için bir bg resmi hazırlayıp başlığın altına tanımlıyordum. Sonra acaba ben bunu resim kullanmadan yapabilirmiyim diye düşündüm. Float uygulanmış elemanların kapsayamama sorunu diye ismini uzattığım clearfix sorunu aklıma geldi, aslında bu bir sorun değil kabul idi. Tarayıcılar olayı böyle kabul ettiği için içinde float uygulanmış bir eleman olan kapsayıcı eleman içeriğine göre yükseklik almıyor ve sorun oluşturuyor.

Peki, burası ile ne alakası var diyorsanız. Gelelim bura ile olan alakasına; şöyle bir şey geldi aklıma eğer bu başlık elemanına alt çizgisi eklersem ve  içine bir eleman koyup float uygularsam başlık eleman içindeki kapsayamayacak ve istediğim çözüme kavuşacağım. Sadede gelelim ve hemen bir örnek yapalım.

HTML kodu;

 <h1>
	<span>Ged tortor odio</span>
</h1>

CSS kodu;

h1{
	border-bottom:3px solid #9faf41;
}

h1 span{
	float:left;
	padding:0 10px;
	background-color:#111;
	margin-left:10px;
	margin-top:-15px;
	display:block;
	font-size:24px
}

Örneği görmek için tıklayınız.

Örnekte dikkat edeceğimiz bir iki husus var. h1 içie koyduğumuz span’ın ardalan rengini zemin ile aynı yaparak yazının altındaki çizgileri yok ediyoruz, ayrıca bu span’a sağdan ve solda padding vererek yazıya tam yapışmasını engelliyoruz.

Metot sadece bir başlığın olduğu ve tek bir stilin olduğu durumlardan daha çok, site içinde birden fazla alt çizgi rengi ve şekli olan sitelerde daha kullanışlı olacağı düşüncesindeyim. Tabi karar size kalmış.

Metodu IE6+, Firefox, Chrome, Opera ve Safari destekliyor. Burada tek dezavantaj ise fazladan span kullanımıdır.

Kalın sağlıcakla

CSS ile büyük kardeşe söz geçirme

Başlığa bakınca sanki bir aile olayına dair bir yazı geçecek anlamı çıkarmayın. HTML'deki elemanların birbiriyle olan ilişkilerini anlatm...… Devamını oku

Javascript ile medya kontrolü

17 February 2017 tarihinde yayınlandı.

Yenilenen Google Çeviri hizmeti

31 January 2017 tarihinde yayınlandı.