CSS3 ile birlikte bir çok güzel özellik geldi. Bunlardan bir tanesi CSS3 renk geçişi(gradient) özelliği. Bu özelliği uygulamamızda en büyük etki CSS3 renk geçişini desteklemeyen İnternet Explorer için filtre ile çözüm oluşturuyor olabilmemiz.

Uygularımızda CSS3 renk geçişini uyguladıkça filtre uygulamalarında yaşanan sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Daha önce bu konuda “İnternet Explorer’da Renk Geçişi Sorunu ve Çözümü” bir sorun ve çözümü yazmıştım.

Bu seferki sorunu şöyle tanımlayabilirim. Renk geçişi uygulanan alanın içindeki bir elemana position:absolute tanımı yapıp kapsayıcı eleman dışına çıkarmak istediğimizde dışa çıkan kısım ie6/ie7 (ie7 beni ilgilendiriyor artık :) görünmüyor.

Araştırdığım kadarı ile bir çözüm yok. Bulabilen varsa yazarsa çok sevinirim. Ben kaçak bir çözüm buldum :D

ie7 için filtre tanımı kaldırarak sorunu giderdim. Ancak diğer ie sürümlerin için bir çözüm oluşturmam gerekti. Bunun için -ms-filtre özelliğini kullanmak bana mantıklı geldi. İnternet Explorer 7’nin %5’in altına düşmüş oranı ile görmezden gelinebileceğini düşünüyorum. :D

IE7 masum görünüyor ama bizi uğraştırmıyorda değil. Yakınsa son bulacak olması bizi sevindiriyor.

Kaynak

font-display özelliği

Tipografinin web sitelerinde önemli bir yeri var. Yazı tipi tasarım ve okunabilirlik açısından bakıldığında gerekli bir öğedir. Yazı tipl...… Devamını oku

CSS4 sistem fontu (system-ui) değeri

03 April 2018 tarihinde yayınlandı.

Google Chrome Dev Tools ile Olayları (event) Yakalamak

21 March 2018 tarihinde yayınlandı.