Firefox kullanmamdaki en büyük sebeplerden birisi tabiki Firebug, Firebug dışında diğer geliştirici araçlarınıda arasıra kullansam da pek Firebug kolaylığı sağlamadığı için tercih etmiyorum. Bugün(yarım saat önce) Chrome geliştirici aracı ile çalışırken Firebug’da olmasını istediğim bir özelliği gördüm ve ilk defa Firebug’a bir konuda eksi puan verdim. Hesaplanmış stiller olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz Computed Styled özelliği, bu özellik şu işimize yarıyor; Bir elemana uygulanmış veya kalıtsal olarak(inherit) gelen atamaları tarayıcının hesabından(yorumlamasından) sonra uygulanan değerlerin listesini bize sunuyor. Böylece biz elemanın o an hangi değeri aldığını görebiliyoruz. Benim Firebug’da eksik gördüğüm kısım bu hesaplanan sonuç değerinin nerede atandığını göstermemesi idi. Chrome işte bu noktada tam benim düşündüğüm şeyi yapmış.

Firebug

Chrome Geliştirici Aracı(Developer Tool)

Chrome Geliştirici Aracı ekran görüntüsünde görüldüğü gibi tarayıcının son gösterdiği değerin hangi css dosyasında olduğunu ve satır numarasını bize veriyor. Tamda benim istediğim şey. Ayrıca kalıtsal tanımları göster-gizle yapmak için sağ üstteki “Show inherited” işaret kutucuğuda güzel bir özellik olmuş. Rekabet her zaman güzeldir umarım yakında Firebug’a da eklenir.

jQuery'nin sonu mu geldi?

Uzun seneler web siteleri kodlarken nimetlerinden yararlandığımız jQuery, mobilin yükselişi ile gündemin ana maddesi olan performans sonr...… Devamını oku

jQuery'den kurtulma seansları. data() vs. dataset

04 July 2017 tarihinde yayınlandı.

CSS ile büyük kardeşe söz geçirme

21 March 2017 tarihinde yayınlandı.