Firefox kullanmamdaki en büyük sebeplerden birisi tabiki Firebug, Firebug dışında diğer geliştirici araçlarınıda arasıra kullansam da pek Firebug kolaylığı sağlamadığı için tercih etmiyorum. Bugün(yarım saat önce) Chrome geliştirici aracı ile çalışırken Firebug’da olmasını istediğim bir özelliği gördüm ve ilk defa Firebug’a bir konuda eksi puan verdim. Hesaplanmış stiller olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz Computed Styled özelliği, bu özellik şu işimize yarıyor; Bir elemana uygulanmış veya kalıtsal olarak(inherit) gelen atamaları tarayıcının hesabından(yorumlamasından) sonra uygulanan değerlerin listesini bize sunuyor. Böylece biz elemanın o an hangi değeri aldığını görebiliyoruz. Benim Firebug’da eksik gördüğüm kısım bu hesaplanan sonuç değerinin nerede atandığını göstermemesi idi. Chrome işte bu noktada tam benim düşündüğüm şeyi yapmış.

Firebug

Chrome Geliştirici Aracı(Developer Tool)

Chrome Geliştirici Aracı ekran görüntüsünde görüldüğü gibi tarayıcının son gösterdiği değerin hangi css dosyasında olduğunu ve satır numarasını bize veriyor. Tamda benim istediğim şey. Ayrıca kalıtsal tanımları göster-gizle yapmak için sağ üstteki “Show inherited” işaret kutucuğuda güzel bir özellik olmuş. Rekabet her zaman güzeldir umarım yakında Firebug’a da eklenir.

font-display özelliği

Tipografinin web sitelerinde önemli bir yeri var. Yazı tipi tasarım ve okunabilirlik açısından bakıldığında gerekli bir öğedir. Yazı tipl...… Devamını oku

CSS4 sistem fontu (system-ui) değeri

03 April 2018 tarihinde yayınlandı.

Google Chrome Dev Tools ile Olayları (event) Yakalamak

21 March 2018 tarihinde yayınlandı.